Ha jó gazdi vagy, és boldog cicát szeretnél, ismerned kell a macskádat. Az utóbbi időben több Facebook-csoportban is azt tapasztaltam, hogy sok gazdi keveri a kuckózást és az elbújást, elmenekülést. Pedig ez fontos dolog, ha ezt nem ismered fel, nem tudod, hogy valójában jól érzi-e magát a cicád. Mi tehát a különbség, és hogyan tudsz a félelemből magabiztosságot csinálni?
Először is tisztázzuk, mi a különbség kuckó és rejtekhely, búvóhely között!
LEGYÉL PÁRTFOGÓ! Kérlek, hogy támogasd a blogot, akár csak kávé árával, hogy továbbra is minőségi tartalmat tudjak nektek adni, és még több cicának és gazdinak segíteni! Támogatni Patreonon keresztül tudsz, kattints a linkre! Ha tudni szeretnéd, mit kapsz a támogatásért, vagy segítségre van szükséged a regisztrációhoz, a fenti linkeken azt is megtalálod. Köszönöm! |
Amikor a cicád kuckózik
Szeret a cicád bebújni a szekrénybe a ruháid közé? Vagy miután felkeltél, befekszik a paplan alá? Esetleg van egy kedvenc, félig fedett kosara, amiben szeret aludni? Ezek kuckók, amik jó helyek, mert:
- nem teljesen zártak
- a macska elérhető bennük
- szem előtt vannak, még ha éppen nem is látszódnak
- mozdíthatóak is akár, áttehetők máshova
- a cica láthatóan jól érzi magát bennük
Ezek a helyek tehát biztonságot adnak a cicádnak, növelik az önbizalmát, segítségükkel jobban magáénak érzi a területet. Mi lehet kuckó?
- szekrény polca
- ágynemű
- félig fedett fekhely
- szekrény teteje (ha még eléred és látod a cicát)
- egy doboz, akár olyan is, amit 5 perc alatt elkészíthetsz stb.
A cicád viselkedése alapján is tudhatod, hogy éppen egy biztonságos kuckóban pihen. A testbeszéde és viselkedése is elárulja:
- összegömbölyödve alszik
- kinyújtózva pihen
- háton fekszik, a hasát mutatja
- csukva van a szeme
- ha a szeme nyitva van, akkor résnyire, és nagyokat pislog
- ha közeledsz felé, vagy megérinted, nyugodtan reagál, vagy dorombol is
A galériában több példát is találsz a kuckózásra, nézd meg őket!
Rettegés a rejtekhelyen
Ezzel szemben a rejtekhelyek rossz dolgok, mert oda a cica "rettegni" megy. Elbújik a külvilág elől, és ezzel azt erősíti meg magában, hogy a világ egy félelmetes hely, és félni kell tőle. Miről ismered meg a rejtekhelyet?
- nem látható benne a macska, nehezen észrevehető
- nem férsz hozzá, vagy csak nehezen
- ha megtalálod a cicát, a félelem jeleit mutatja: tág pupilla, felborzolt szőr, akár morog vagy fúj, de elő semmiképpen sem akar jönni
Ezeket a helyeket tehát nem jó, ha felkeresi a macskád, mert növeli a félelmét. Ilyenek például:
- tipikusan az ágy alatti részek
- magas szekrény teteje
- hűtő vagy radiátor mögötti rész
- az alomtál, főleg a fedett!
Az alomtálban való csücsülés két ok miatt is jelzi, hogy a cicád éppen retteg. Egyrészt egy szűk, fedett helyre húzza be magát, ami még ha el is érhető, de ott van jelen legerősebben a saját szaga. Egy magabiztos macskának nincs szüksége megerősítésre, hogy a hely, ahol él, az övé, nem kell folyton éreznie a saját szagát, képes ezt máshogyan elhelyezni és jelezni territóriumát. Ha egy cica az alomban kuksol, akkor biztos lehetsz benne, hogy nem érzi otthon magát.
Milyen jelekből látod tehát cicádon, hogy fél és elbújik? A jelek a következők:
- szinte sosem jön ki a menedékéből, alig látod
- bármikor menekülésre készen van
- ha belesel hozzá, tágra nyílt pupillával bámul, egy pillanatra se veszi le rólad a szemét
- akár fúj, morog is rád
- ha túl közel mész hozzá, támad vagy elrohan, esetleg mélyebbre húzza be magát a rejtekhelyre
- szinte észre sem veszed, hogy van egy macskád, mert sosem látod
Oké, de mit tehetek, hogy javuljon a helyzet?
Először is ismerd meg jobban a macskád! Rá kell gyere, hogy miért nem érzi magáénak a lakást vagy házat? Nemrég érkezett, és nem ismeri még a helyet, embereket és állatokat? Van ott más állat is, aki nem szívesen látja? A gyerek túl sokat kergeti? Vagy nincs rendszer, rutin az életében? Esetleg nem tud sehová sem elvonulni, ahol biztonságban érezheti magát?
Ha ez megvan, akkor ezen a helyzeten változtass, és... Tedd meg a következő lépéseket:
- Tehát először változtass a zavaró tényezőn (kezd el a beszoktatást, ismertesd össze a többi állattal, ülj le a gyerekkel és értesd meg vele, hogy nem szabad kergetni a cicát és a farkát húzni stb.)
- Szüntesd meg a búvóhelyeket! Tegyél dobozokat az ágy alá, told a hűtőt közelebb a falhoz stb.
- Vigyél rendszert az életébe! A macskák a szokások rabjai, az állandóság számukra biztonság is egyben. Etesd tehát minden nap ugyanakkor, ugyanott, és máris egy keretet adtál a kis életének.
- Adj neki búvóhelyek helyett kuckót! Ahol biztonságban érezheti magát, ami csak az övé, de mégis elérhető benne a cica. Foghatsz például egy dobozt, ami oldalára fordítasz, és betolod pl. a konyhai asztal alá. Ez kezdetben elég rejtett és védett hely, És szép lassan elkezdheted kihúzni a dobozt a konyha közepe felé. Ez a módszer azért is jó, mert ha ezt a dobozt átviszed másik szobába, akkor azt a helyiséget is könnyebben megszokja a cica.
Nagyon fontos még, hogy egy ilyen kuckó később is mindig "visszavonulási pont" lesz a cicának. Tehát ha megijed, oda fog visszavonulni, mert ott biztonságban érzi magát.
Ha ezek után is kérdésed van, nyugodtan keress meg, szívesen segítek! Ha pedig hasznosnak találtad az írásom, örülök, ha megosztod, hogy másokhoz is eljusson az infó.
Ha tetszett ez az írásom, kérlek oszd meg, és lájkold a Facebook-oldalam, illetve jelentkezz a blog Facebook-csoportjába, ahol hasznos tippeket kaphatsz sok macskás témában!
Valamint kérlek, ha tetszett a cikk, segített neked egy írásom, vagy én adtam neked tanácsot, amivel sikerült jobban megérteni és "megszelídíteni" a cicádat, akkor támogasd a munkámat, legyél Te is rendszeres pártfogója az oldalnak! Kattints ide a részletekért: https://www.patreon.com/szac