Szilvi a blogban kért segítséget egy már meglévő kandúr cica, és egy új, kölyökkandúr összeszoktatásához. Mivel olvasta a blogot, sok mindent már tudott, mégis elakadt. Most a segítségkérését és a problémákat írom le, illetve az azokra javasolt megoldásaim. Ez hosszabb sorozat lesz, mert lesz benne több bukkanó és kétségbeesés, de erről majd a jövő héten olvashattok :)
Új cica, új gondok
Tanácsodat szeretném kérni. Van egy 4 éves ivartalanított perzsa kandúr cicánk. Ehhez a múlt hét pénteken hoztunk egy 4 hónapos szintén ivartalanított kandúr ragdoll cicát. Olvastunk az oldalon hasznos tanácsokat hogyan lássunk neki az összeszoktatásnak. Amikor meghoztuk a picit a nagy fújt rá, morgott. Ölbe volt a pici, le se tettük hozzá, hanem gyorsan két külön szobába zártuk a két cicát. Azóta is külön vannak még, viszont felváltva engedjük ki őket a lakásba, valamint zárjuk át őket a másik szobájába. Szaglásznak, ismerkednek a másik szagával. Külön szobákban esznek, és etetéskor a táljuk alá egy kis rongydarabot tettem, amit előzőleg a másik cica arcán, szája szélén megdörzsöltem. A mai napon kivittem a picit a hordozójában a nagy cica elé. Az először messziről nézte mereven,meg se moccant. Majd elindult felé,és a kicsi izgatott volt, de nem támadó.
A nagy fújtatott rá, megemelte hátsó felé,de nem rohant oda támadni, nem ment oda a ketrechez sem egyáltalán nemvolt hajlandó közeledni jobban hozzá, pedig finom húsit kínáltam neki, miközben kihoztam a kicsit.A tálkájába tettem és a kicsi ketrece elé helyeztem. Mereven nézte, hátrált a ketrectől, fújtatott, furcsa morgó hangot adott, így a kicsit ki se mertem engedni. Néha hátrált tőle,közelebb viszont nem ment. Viszont azt vettem észre, hogy miközben morog lengeti a farkát. Jó úton haladunk? mit tudok még segíteni nekik, mennyi ideig tart míg összeszoknak. Mit tudsz még tanácsolni,mert mindkettőt imádjuk, és egyiktől sem vagyunk hajlandóak megválni.
Szerintem jó úton haladtok :) Viszont fordítva csináld: a kicsi területére engedd be a nagy cicát. A kicsinek kell előnyt adni, hogy ő érezze magát biztonságban. Ne félj attól, hogy a nagy bántani fogja, inkább figyelj a reakcióira. Az első rossz jelre, pl. ha ráfúj, vidd vissza a saját területére. Majd próbáld meg másnap ismét. Érdemes ezt kaja előtt, hogy az új macskával való találkozást összekapcsolja egy jó élménnyel (kajával). Sok sikert!
Egy kis kétségbeesés
Négy hosszú nappal később Szilvi a következőket írta:
Úgy érzem semmit sem haladtunk előre. A kicsi helyére engedem be a nagyot, finomabbnál finomabb falatokkal, amikre rá se hederít. A kicsi békésen eszik, a nagy fúj rá, morog, a kicsi meglapul ilyenkor, de a nagy nem hajlandó felé közelíteni se, meg se akarja szagolni, hanem fogja és kimegy a szobából. Mit tudok tenni? Félek bántani fogja a kicsit, melyiknek tudok segíteni? Lehet, hogy a nagy is fél. Kényeztetnénk de nem hagyja magát. Az a fajta, amelyik egy pár percig, esetleg másodpercig igényli a törődést a simogatást de utána meg kéri hagyjuk békén. A kicsi az jön magától kéri bújik. mit tegyek?
Ezt még azzal egészíteném ki, hogy ma este a pici beszaladt a nagy szobájába és mellé ült. a nagy ült mellette egy ideig, oldalt ült neki, nem szembe vele, majd így oldalról fújtatott, és morgott. a pici jól tűrte, de a nagy nem ment a közelébe se, csak fortyogott. Végül kivittük a kicsit, mert elment az ablakba fújtatva. Ami meglepő volt utána, hogy engem és alányomat se fogadott el utána, akik bent voltunk velük a szobába, hanem fújtatott ránk is, morgott, simiztük de teljesen ellenállt. Mi a teendő??? segíts kérlek!
Először is, ne ess pánikba! És 4 nap alatt ne várd, hogy megváltozik egy csapásra a helyzet! Akár hiszed, akár nem, jó jel az, ahogy az idősebb cica reagál. Ugyanis nem támadja meg a kicsit, agresszió nincs, még testi kontaktus sem. A ráfújás egy jelzés, olyan, mint amikor mi azt mondjuk valakinek, hogy "tűnj a francba!". Ez azt jelenti, hogy nem tetszik neki a kicsi jelenléte, és ennek hangot is ad. De nem bántja, pedig ugye megtehetné. Ezen el lehet indulni. Gondolj bele abba, hogy te hogy reagálnál, ha a kedvesed hazavinne egy másik nőt? Örömmel fogadnád, vagy nagyon felhúznád magad? Mert most kb. így érezheti magát a cicád, aki eddig egyedül uralkodott a lakásban. most pedig riválisa akadt. Meg fogja szokni, csak adj neki és magadnak is egy kis időt. Az is teljesen normális, hogy miután felhúzta magát a kicsi miatt, rátok is dühős lett: ha téged felidegesítenek, másokkal is ingerültebb vagy, ugye?
Próbáld meg, hogy két helyiségben eteted őket, de a táljukat a helyiséget elválasztó ajtó elé teszed, egyiket az ajtó egyik oldalára, a másikat a másik oldalára. Mindkét cica tappancsát töröld meg egy ronggyal, és tedd a felnőtt cica szagát tartalmazó kendőt a kicsi tálja alá és fordítva. Pár nap múlva próbáld újra meg összeengedni őket, és az első rossz jelre válaszd szét őket. Idővel egyre kevesebb "rossz jel" lesz. Ehhez idő kell, de jól csinálod! Figyelj rájuk, és tereld őket arra, amit el szeretnél érni! Kitartás!
Legközelebb bonyolódik a helyzet, lesz szerintetek ebből boldog cicás otthon?
Neked is kérdésed van? Tedd fel a Kérdésed van cicás témában? poszt alatt! A képeken a két cicát látjátok, a fiatal ragdoll cica a fehér, a perzsa cica pedig a fekete macska.
Ha tetszett ez az írásom, kérlek oszd meg, és lájkold a Facebook-oldalam, illetve jelentkezz a blog Facebook-csoportjába, ahol hasznos tippeket kaphatsz sok macskás témában!
Valamint kérlek, ha tetszett a cikk, segített neked egy írásom, vagy én adtam neked tanácsot, amivel sikerült jobban megérteni és "megszelídíteni" a cicádat, akkor támogasd a munkámat, legyél Te is rendszeres pártfogója az oldalnak! Kattints ide a részletekért: https://www.patreon.com/szac