Az utóbbi időben többen kérdeztétek, mit tegyetek, ha máshová költöztök a cicátokkal. Én az utóbbi 2 hónapban háromszor is "váltottam teret" az állatokkal, így volt alkalmam élesben tesztelni az alábbi módszert. A legfontosabb ismét, hogy ismerd a macskád/macskáid. A cicák ugyan territoriális állatok, vagyis fontos nekik az életterük, de a gazdi jelenléte is. Hogy ez milyen arányban igaz a cicádra, azt neked kell tudnod.
LEGYÉL PÁRTFOGÓ! Kérlek, hogy támogasd a blogot, akár csak kávé árával, hogy továbbra is minőségi tartalmat tudjak nektek adni, és még több cicának és gazdinak segíteni! Támogatni Patreonon keresztül tudsz, kattints a linkre! Ha tudni szeretnéd, mit kapsz a támogatásért, vagy segítségre van szükséged a regisztrációhoz, a fenti linkeken azt is megtalálod. Köszönöm! |
Előkészületek
Az remélem mindenki számára világos, hogy macskát hordozóban szállítunk! Egy takaró, kosárka, táska nem alkalmas erre! Jól zárható legyen, férjen el benne a macska, és lehetőleg ne ázzon át. Ezért én a műanyag hordozókat preferálom. Érdemes beletenned egy takarót, hogy a cicának kényelmes legyen, és rá egy kutyapelenkát, hogy ha a hosszabb út alatt történne némi "baleset", az se legyen túl kellemetlen. Hogy ennek is csökkentsd az esélyét, a költözés előtti este ne adj neki enni, és aznap vizet se kapjon.
Hogyan fogadja majd?
Hát ez jó kérdés, mert minden cica máshogyan! Hiszen ez a jellemétől függ, a múltbéli tapasztalatoktól, és hogy mennyire kiegyensúlyozott. Ha már sokat költözött élete során, akkor kevésbé éli meg stressznek, de ha egész életét egyetlen helyen élte le, nagyobb eséllyel fogja zavarni a változás. Egy magabiztos cica pedig, aki az előző helyén is jól érezte magát, könnyeben beilleszkedik az új környezetbe, mint egy félős cicus. Tehát akár rögtön otthon érezheti magát, vagy akár hetekig is zavart lehet. Ezért legyél elővigyázatos az első napokban, mérd fel, hogy a cicád hogy viselkedik, és aszerint cselekedj!
Saját tapasztalat, hogy az egyik cicám, Lucky nagyon megijedt, rögtön felment egy magas pontra, és napokig ott dekkolt, csak az etetéskor jött le, majd ment is vissza. Safranek viszont rögtön otthon érezte magát, és csak egyetlen kérdése volt: Hol a kaja?
Első napok
Én hasonlóan jártam el, mint amikor új cica érkezett hozzám, csak most több macskával költöztem. Egy helyiségbe tettem be őket, hogy szokják meg azt, és fokozatosan mutattam meg nekik a többi helyiséget. Nagyon figyelj arra, hogy a cicád inkább megijed, és az ágy alá bújik, vagy rögtön indulni akar felfedezni! Előbbi esetben érdemes a búvóhelyeket elzárni előle, hogy elől legyen, és kajával motiválni a terület felfedezésére. Utóbbiban pedig kicsit érdemes visszafogni, figyelni, nehogy kiugorjon az ablakon vagy kifusson az ajtón!
Mivel segíthetsz neki?
Leginkább odafigyeléssel. Tudd meg, hogyan reagál a cicád a változásra és annak megfelelően segíts neki. A rendszerességgel mindenképp meg tudod neki könnyíteni az új helyzet, mert állandóságot, és így biztonságot tudsz vinni az életébe. A legegyszerűbb dolog az, ha mindig ugyanakkor, ugyanott eteted.
Az új világát pedig fokozatosan mutasd meg neki. Ha kell, szobáról szobára engedd be, de mindenképpen az ő ritmusára figyelj,
Ha tetszett ez az írásom, kérlek oszd meg, és lájkold a Facebook-oldalam, illetve jelentkezz a blog Facebook-csoportjába, ahol hasznos tippeket kaphatsz sok macskás témában!
Valamint kérlek, ha tetszett a cikk, segített neked egy írásom, vagy én adtam neked tanácsot, amivel sikerült jobban megérteni és "megszelídíteni" a cicádat, akkor támogasd a munkámat, legyél Te is rendszeres pártfogója az oldalnak! Kattints ide a részletekért: https://www.patreon.com/szac