Sokszor, amikor megkerestek egy viselkedési problémával, elmondjátok, hogy ti megpróbáltátok a cicát a viselkedés után büntetni, hogy érezze, hogy rossz dolgot csinált. Jellemzően a vízspriccelő szokott sokszor előfordulni, illetve hogy bezárjátok valahova vagy kizárjátok valahonnan. Elmondom, hogy ezek miért rossz ötletek, miért okoznak csak még nagyobb bajt, és mit csinálj a büntetés helyett.
Büntetni olyankor szoktatok, amikor a cicátok rosszul viselkedik, például felmegy a pultra, letépi a függönyt, éjszaka randalírozik, esetleg nektek vagy más állatnak támad. Értem az okát a büntetésnek, azonban a hatása pont az ellenkezője lehet annak, amit el akartok érni. Fontos, tehát, hogy ne büntesd semmilyen körülmények között a macskád! Hogy miért ne, annak több oka is van.
LEGYÉL PÁRTFOGÓ! Kérlek, hogy támogasd a blogot, akár csak kávé árával, hogy továbbra is minőségi tartalmat tudjak nektek adni, és még több cicának és gazdinak segíteni! Támogatni Patreonon keresztül tudsz, kattints a linkre! Ha tudni szeretnéd, mit kapsz a támogatásért, vagy segítségre van szükséged a regisztrációhoz, a fenti linkeken azt is megtalálod. Köszönöm! |
A macska nem kis kutya!
Ma már a kutyák nevelésében is - szerencsére -, egyre kevesebb teret kap a büntetés, főleg a durvább formája, de elmondható, hogy a macskák esetében a büntetés bármilyen formája teljesen hasztalan. A cicák ugyanis nem tudják összekapcsolni a szerintünk rossz viselkedést a büntetéssel, egyszerűen nem értik, miért kapták ezt. A kutyáknál is csak akkor működik a tiltás, ha minden esetben rá tudsz szólni, amikor rosszat csinál, és így is folyamatosan frissíteni kell a megtanultakat, de te mindig ott tudsz lenni a cicád mögött, hogy rászólj? Ugye hogy nem? Ráadásul
ha bünteted a cicád, csak azt éred el vele, hogy félni fog, ráadásul tőled.
Valamint frusztrált lesz, és egy sor olyan, újabb rossz viselkedést vehet fel, amiket szintén nem szeretnél, mint például a szobatisztaság elvesztése, a bútorok rongálása vagy agresszivitás.
A spriccelő rossz hatásai
Tehát sokan folyamodtok segédeszközhöz, amikor nem bírtok a cicával, ezek közül a legtöbbször a virágokhoz kitalált vízspriccelőt veszitek elő.Ha a cica rátok támad, vagy csak felmegy a pultra, nyúltok is a spriccelőhöz. A macska pedig ezt látva már menekül is, amiből levonjátok azt a - téves - következtetést, hogy a cica tudja hogy rosszat tett, ezért fut el. De ez nem igaz, mert a cicátok arra reagál, hogy a kezedbe vetted a spriccelőt, és mivel már előtte párszor lespriccelted vele, tudja, mi fog történni, ezért menekül. Vagyis félelemből fut el, és ami ennél is rosszabb, hogy nem a spiccelőtől, hanem attól fél, amikor te a kezedbe veszed, vagyis tőled. Ezzel tehát csak azt éred el, hogy a cicád félni fog tőled, nem érzi majd magát biztonságban a területén, hiszen bármikor lecsaphat rá a "félelmetes spriccelős gazdi". Jó esetben "csak" romlik a viszony köztetek, rosszabb esetben a cicád stresszes lesz, és kaparni kezdi a kanapét vagy almon kívül pisilni. Ne használd tehát a spiccelőt a macskánál, maradjon az meg a virágokhoz!
Mit csinálj a spriccelő helyett?
Ez attól függ, mi az a viselkedés, ami miatt elkezdted használni, ugyanis mindegyik problémára más a megoldás.
Ha nem szeretnéd, hogy a cicád felmenjen a pultra vagy asztalra, akkor igyekezz ezt minél fiatalabb korban megtanítani neki, Tedd barátságtalanná a pultot átmenetileg, tegyél rá zörgő alufóliát vagy csúszós műanyagot, és amikor felmegy, mindig tedd le. Helyette adj neki valami mást, például egy széket, ami az övé lehet a konyhában.
A lábra/kézre támadás általában nem agresszió, hanem durva játék, és fiatal, túl korán elválasztott cicáknál fordul elő. Itt meg kell neki tanítanod, meddig mehet el a játékban. A legegyszerűbb módszer erre az, ahogy a mamacica neveli a kölykeit: ha neked esik, fújj rá, ha szükséges, finoman lökd el, és vegyél elő egy játékot, hogy arra átterelhesd a viselkedést. Ehhez találsz még segítséget a blogban.
A bútorok rongálásának lehet az is az oka, hogy nem érzi magát biztonságban a cica, feszült, ezt vezeti le a bútorok karmolásával. Ha ez a helyzet, akkor a magabiztosságát kell erősíteni, ehhez jó, ha végigcsinálod vele a beszoktatás folyamatának pár lépését. Ha viszont a cicád magabiztos, akkor segítséget a bútorok megóvásához ebben és ebben a cikkben találsz.
Ha pedig támadja, nem fogadja el a másik állatot, akkor a másik macskával, illetve a kutyával való összeszoktatás lépéseit ajánlom.
Kizárás a hálóból
Ezt is sokszor alkalmazzátok, általában akkor, ha a cicátok éjszaka nem hagy aludni titeket, rátok ugrik, vagy rohangál a lakásban, esetleg le is ver dolgokat. Ilyenkor logikus megoldásnak tűnhet a kizárás, de a legtöbb esetben ezzel csak azt éritek el, hogy a cica a lakás többi részében fog rohangálni, ami ugyanúgy nagy zajjal fog járni, és végül be fogjátok zárni egy messzebb lévő szobába. A hálóból kizárás azért is rossz a cicáknak, mert ők szeretnek az ágyunkban aludni, akár velünk, akár napközben, ugyanis az ágyban töltünk napi átlag 8 órát, így ott érezheti legjobban a szagunkat, és ha ő is odafekszik, azzal a sajátját is oda tudja tenni. Ha viszont kizárod a hálóból, akkor lehet, hogy ha egyszer be tud lógni, az első dolga lesz a vizeletével megjelölni.
Kizárás helyett mi a megoldás?
Az éjszakai rohangálás ellen az a legjobb ötlet, ha változtatsz pár dolgon a napirendben. Tedd kicsit későbbre az etetést, előtte minden nap játssz a cicáddal, majd evés után fokozatosan sötétítsd el a lakást lefekvés előtt. Ha az első pár nap így is elkezd zajongani, ne vegyél róla tudomást, azzal ugyanis csak jutalmazod a viselkedését. Jó az is, ha adsz neki "cicatévét", hogy miközben ti alszotok, ő el tudja magát foglalni. Erről részletesen írtam már korábban, érdemes elolvasnod. Engedd be a hálóba éjszaka (és nappal) is, hagyd, hogy veled aludjon, így nő köztetek a bizalom és javul a kapcsolatotok.
Börtönbe zárás
Főleg támadó cicáknál fordul elő, hogy azzal oldjátok meg a helyzetet, hogy bezárjátok a cicát egy szobába vagy ketrecbe hosszabb időre, akár egész éjszakára. Ez a "börtönbe zárás". Ezzel azonban csak eltüntetitek a problémát, de nem oldjátok meg. Egyszerűen csak nem vesztek róla tudomást, hiszen már nincs szem előtt. Mivel azt látjátok, hogy a cica így megnyugszik, úgy döntötök, hogy akkor maradjon is ott, mert így nem lesz vele probléma. Hosszú távon viszont emiatt a cica vagy vadabb lesz, vagy éppen ellenkezőleg apatikus, mert semmilyen inger nem éri. Csökkenhet az étvágya is, és a veletek való kapcsolata is rosszabb lesz.
A börtönbe zárás helyett adj időt és nyugalmat!
Ha a cicád annyira "felpörög", hogy nem tudod lenyugtatni, és félsz, hogy téged vagy másokat fog bántani, akkor a börtönbe zárás helyett adj neki egy nyugodt helyet, ahol megnyugodhat, és egy kis időt neki ehhez. Ez legyen egy csendes, elsötétített helyiség, ahol nyugalom van. Ha tudod, be is viheted vagy terelheted ide, de ha van itt kuckója a cicának, akkor idővel magától is vissza fog majd menni ide, ha túl izgatott lesz. Ide akár rövid időre (!) be is zárhatod. Két dolog nagyon fontos! Az egyik, hogy ha nem tudod, erőszakkal és nagy harcok árán semmiképp se vidd ide a cicát! Ha békésen nem tud felvenni, vagy ő nem megy be magától, akkor inkább azt a helyiséget sötétítsd el, ahol éppen van, és hagyd magára. A másik fontos dolog, hogy az ilyen cicáknak ne adj búvóhelyet, ahol nem látod és ő sem lát ki, mert azzal csak növeled a szorongását!
Ezek a tanácsaim a macskád büntetése helyett, próbáld ki, és meglátod, idővel eredményt fognak hozni.
Ha tetszett az írásom, lájkold a Facebook-oldalam! Ha pedig kérdésed van cicád viselkedésével kapcsolatban, tedd fel itt a blogban kommentként, vagy írj a Facebook-oldalon üzenetet! De a Facebook-csoportban is kérhetsz segítséget.
Kérlek, ha tetszett a cikk, segített neked egy írásom, vagy én adtam neked tanácsot amivel sikerült jobban megérteni és "megszelídíteni" a cicádat, akkor támogasd a munkámat, legyél Te is rendszeres pártfogója az oldalnak! Kattints ide a részletekért: https://www.patreon.com/szac