Korábban már megírtam, milyen jelei vannak annak, ha boldog cicád van, és adtam is tanácsokat, hogyan viselkedj, ha boldog cicát szeretnél, most pedig olyan jeleket írok le, amiből azt látod, ha a cicád boldogtalan. Lehet, hogy azt gondolod, hogy minek ezt külön leírni, hiszen nyilván a boldogság jeleinek ellenkezői a boldogtalanság jelei, de ennyire azért nem egyszerű a helyzet, és érdemes erről beszélni. Valamint adok majd tanácsokat is, hogy boldog lehessen a cicád.
1. Sokszor elbújik
A félős cicák általában elbújnak, hogy ne legyenek szem előtt. Ez az "itt sem vagyok" hozzáállás, aminek a kiváltó oka az, hogy a a cicának nincs elég önbizalma, és nem érzi magát biztonságban a területén. Nem jó dolog, ha a cicád sokat van a kanapé alatt, vagy a szekrény mögött, esetleg a tetején, és szinte sosem látod. Ha magabiztos, nyugodt macskát akarsz, akkor zárd el ezeket a helyeket előle és adj helyette neki egy kuckót, amiből szemmel tarthatja a területét és te is látod.
LEGYÉL PÁRTFOGÓ! Kérlek, hogy támogasd a blogot, akár csak kávé árával, hogy továbbra is minőségi tartalmat tudjak nektek adni, és még több cicának és gazdinak segíteni! Támogatni Patreonon keresztül tudsz, kattints a linkre! Ha tudni szeretnéd, mit kapsz a támogatásért, vagy segítségre van szükséged a regisztrációhoz, a fenti linkeken azt is megtalálod. Köszönöm! |
2. Este eszik, mikor senki sem látja
Ez az előző viselkedés "hard fokozaton", a cicád annyira fél, hogy enni sem mer előjönni a rejtekhelyéből. Ez semmiképpen sem tartható állapot, és minél előbb változtatni kell rajta. A fő probléma az, hogy nem érzi magáénak a területet, retteg, és ezért nem eszik akkor, amikor más láthatja vagy megzavarhatja. Ha ilyen cicád van, alkalmazd nála a beszoktatás módszerét.
3. Mindentől megijed
Ez valamennyivel jobb az előző helyzetnél, mert itt van, hogy előmerészkedik a cicád, de ha valaki hirtelen megy felé, leesik egy villa, dudál az utcán egy kamion, vagy bármi más váratlan történik, a cicád azonnal menekül egy sötét zugba. Itt is hasonló a probléma, mint a fenti esetben, ezért ugyanúgy a beszoktatás fog segíteni.
4. Elmenekül a vendégek elől
A cica nem ijed meg mindentől, de ha idegenek jönnek hozzád, akkor iszkiri van, és elő sem jön addig, ameddig maradnak. Megjegyzem, hogy bizonyos fokig ez nem gond, a legtöbb macskában van egy kis távolságtartás bármi idegennel szemben. Tehát ha a cicád elvonul a kuckójába, láthatóan jól érzi magát, és előjön, amikor elmentek a vendégek, vagy akár kicsivel később, még a vendégnek is mutatkozik az, jó.
A baj ott kezdődik, ha a cicád egy vendégtől pánikba esik, és ha elmegy, is sokára tudod előcsalogatni, esetleg elveszti egy időre a szobatisztaságát vagy más kellemetlen dolgot csinál. Ilyenkor a legtöbbször kiderül, hogy a cica általában is bizonytalan és félős. így itt is kuckóra kell felváltanod a búvóhelyet, és érdemes a beszoktatás egyes részeit alkalmaznod (pl. az etetés rendszerének bevezetése).
5. Megtámadja a vendégeid
Több olyan cicával foglalkoztam már, amelyik megtámadta a gazdájához érkező vendégeket. Ilyen volt Kemi is, aki végül hozzám került és befogadtam. A probléma ilyenkor az, hogy bizonytalan a cicád, nem érzi magáénak a területet, ezért védi minden idegentől. A megoldás itt is az, hogy növelni kell az önbizalmát, vagyis napi rutint kell vinni az életébe, kell neki egy saját kuckó, ellenben meg kell szüntetni az elbújási lehetőségeket. És ha ez megvan, akkor fokozatosan lehet vendégeket fogadni.
6. Megtámad téged
Ha téged is megtámad a cicád, annak lehet ugyanaz az oka, mint fent, és akkor ugyanúgy kell kezelni, de lehet az is, hogy játszani akar, de nem tudja, hogyan szabad és hogyan nem. Ebben az esetben durva játékról van szó, tipikusan amikor egy fiatal cica a kezed vagy lábad támadja meg. Tanítsd meg tehát neki, hogyan szabad játszani.
7. Megtámadja a másik állatot
A másik állat támadása sem éppen a boldogság jele, sokkal inkább azé, hogy védeni akarja a területét másoktól, adott esetben a másik cicától vagy kutyától. Az önbizalom növelése a beszoktatás módszerével itt is jó szolgálatot tehet, amennyiben nincsen rutinja az etetésnek vagy nincs saját kuckója. Emellett alkalmazni kell a kutyával vagy macskával való összeszoktatást, és ha cicák között durva verekedés van, akkor valamelyik valószínűleg "préda" szerepet játszik, ezt is kezelni kell.
8. Nem szobatiszta
A szobatisztaság elvesztése - amennyiben nem betegség áll a háttérben - a legtöbb mindenre vezethető vissza, és így a legnehezebb kezelni, de az biztos, hogy valamilyen frusztráció vagy bizonytalanság okozza. Például hogy nem érzi magáénak a macska területét, ezért odarakja a szagát (vizeletét), ahol a gazdi szaga is intenzíven jelen van (az ágyba). De okozhatja egy másik macska jelenléte, vagy egy, a kertbe bejáró macska, vagy csak az, hogy kevés az alomtálca, nincs jó helyen, vagy kicsi, és akkor az alom minőségéről és mennyiségéről nem is beszéltünk. Több cikket írtam már erről a Cicám összepisili a lakás sorozatban, érdemes mindent elolvasnod, ha ilyen problémáid vannak, és kipróbálnod az ott leírtakat: 1. rész, 2. rész, 3. rész, 4. rész.
9. Éjszaka nem hagy aludni
Ez rendszerint fiatal és energiával teli lakáscicáknál fordul elő, a legtöbbször hiányzik neki a lemozgatás, mint testileg, mint szellemileg, ezért éjszaka rohangál a lakásban, rád ugrik, miközben alszol, és leveri a kedvenc vázádat. A cicád ilyenkor napközben unatkozik, ezért pár dolgot változtatnod kell az életében. Rutint és rendszeres játékot kell vinned a mindennapokba, "be kell kapcsolnod" napközben a cicatévét, hogy nyugodtan aludhassatok éjjel.
10. Szétkarmolja a bútoraid
A bútorok kaparása általában normális cicatevékenység, de ha a tied túlzásba viszi, akkor okozhatja frusztráció. Ismét csak nem érzi magát biztonságban, ezért jelöli minden bútoron, hogy ő ott van. Ki kell derítened, mi zavarja, és biztonságot kell neki adnod. Ebben segíthet a beszoktatás lépései ismét, illetve ha megismered, hogyan és mit szeret kaparni a cicád, majd annak megfelelően változtatsz a lakás berendezésein.
Remélem segítettem felismerni, ha nem (eléggé) boldog a cicád. Találsz még segítséget a cicaboldogság eléréséhez a blogban. Ha pedig kérdésed van cicád viselkedésével kapcsolatban, tedd fel itt a blogban kommentként, vagy írj a Facebook-oldalon üzenetet! De a Facebook-csoportban is kérhetsz segítséget.
Kérlek, ha tetszett a cikk, segített neked egy írásom, vagy én adtam neked tanácsot amivel sikerült jobban megérteni és "megszelídíteni" a cicádat, akkor támogasd a munkámat, legyél Te is rendszeres pártfogója az oldalnak! Kattints ide a részletekért: https://www.patreon.com/szac