Frissítve: 2022.10.11.
Az utóbbi időben nagyon sok kérdést intéztetek hozzám, aminek természetesen nagyon örülök, mert azt jelenti, hogy törődtök a cicátokkal, még ha kicsit problémás is :) Sok esetben olyanokról kérdeztetek, amikre a blogban már beszéltem, ezért most összefoglalom a legfontosabb tudnivalókat és hogy mire hol találtok megoldást a blogban. Ezt fel lehet fogni úgy, mint egyfajta "user manualt a cicámhoz". Természetesen ha kérdésetek van, továbbra is forduljatok nyugodtan hozzám.
Az első és legfontosabb tanácsom: ne ess pánikba!
Akár új cicát viszel haza, akár "rosszul viselkedik" a cicád, mindenképpen maradj nyugodt! Egyrészt, mert semmit sem segít, ha még fel is húzod magad, másrészt ez kihat a cicádra is. Ő ugyanis érzi, hogy te ideges vagy, és ez csak növeli a valószínűleg amúgy is stresszes állapotát.
Legelőször tehát saját magad készítsd fel, ehhez olvasd el a Magunk felkészítése c. bejegyzésem!
LEGYÉL PÁRTFOGÓ! Kérlek, hogy támogasd a blogot, akár csak egy kávé árával, hogy továbbra is minőségi tartalmat tudjak nektek adni, és még több cicának és gazdinak segíteni! Támogatni Patreonon keresztül tudsz, kattints a linkre! Ha tudni szeretnéd, mit kapsz a támogatásért, vagy segítségre van szükséged a regisztrációhoz, a fenti linkeken azt is megtalálod. Köszönöm! |
Figyelj rá és tegyél érte!
Az eddigi tapasztalataim ráadásul azt mutatják, hogy ha te, a gazdi meg akarod oldani a problémát, akkor meg is fogod. Eddig ugyanis csak olyan gazdiknak nem tudtam segíteni, akik valójában nem akartak megoldást. Ha meg akarsz szabadulni a macskától, és nem akarsz vele foglalkozni, akkor nemhogy én, de senki a világon nem tud neked segíteni. Mert ez a "te harcod", a te cicád, akit te ismersz a legjobban, aki benned bízik. Ezért szoktam nemet mondani azokra a kérésekre, hogy fogadjam be a cicáját valakinek, és neveljem meg, majd adjam vissza. A macska nem egy fékhibás autó, hogy elviszem a Józsihoz, ő megcsinálja, én meg hazamegyek vele. Nem hazudok neked, ahhoz hogy eredményt érj el, időt kell rá szánnod, foglalkoznod kell a cicával, és valószínűleg lesznek kellemetlen dolgok, kényelmetlen időszakok, lehet hogy pénzt is kell kiadnod (nem nekem). Ha ezekre nem vagy hajlandó, akkor el se kezdd. De ha fontos neked a cicád, és hajlandó vagy foglalkozni vele,akkor biztos vagyok benne, hogy sikert érsz el. Ugyanis 90%-ban rajtad fog múlni, én csak rávilágítok pár dologra vagy mondok pár dolgot, ami segíthet. Viszont neked kell ezeket alkalmazni, neked kell ismerned a cicád, és tudnod, mi jó neki és mi nem.
Egyetlen dolgot csinálok jobban, mint mások: figyelek a cicákra. De ezt te is meg tudod tenni.
Azért jó hírem is van: nem valami lehetetlen küldetésbe fogsz bele. Én is több macskát rehabilitáltam, de még több cica életét változtatták meg a gazdik a segítségemmel. Olyan gazdik, mint te. Nekem sincs diplomám "macskasuttogásból", egyetlen dolgot csinálok csak jobban, mint mások: figyelek a cicákra. De ezt te is meg tudod tenni.
A Legfontosabb alapelvek írásom nagyon fontos, mindenképpen olvasd el, úgyszintén a Lakás felkészítése is kötelező olvasmány!
Valamint azt a hozzáállást is el kell sajátítanod, amivel boldog lehet a cicád!
Azt is jó ha tudod, miért nem jó, ha bünteted a cicád, ha rossz volt, és ehelyett mit kell tegyél!
Ha pedig a cicád megtámad, vagy más miatt félsz tőle, itt leírtam, miért ne tedd, és hogyan győzd le a félelmed!
Valamint olvasd el azt is, hogy mik azok, amiket mindenképpen tegyél meg, és mik azok, amiket semmiképpen se tegyél meg a cicáddal! ÚJ!
Új cica befogadása
Általában olyankor fordultok hozzám, mikor befogadtok egy új cicát. Néha még előtte, de általában inkább akkor, ha már nálatok van, de nem megy minden simán. Pedig szerintem a legfontosabb, és a legegyszerűbb is a problémák megelőzése. Ezek a lenti bejegyzések ezekben segítenek. Éljétek bele magatokat a cicátok helyébe: idegen helyre, idegen emberekhez kerül, akár még idegen állatok közé is. Szerintem a legtöbb embert ez eléggé stresszelné. Ezért én ilyenkor javaslom az elzárást és a fokozatos bemutatását az új életének. Vagyis tedd be a konyhába, fürdőbe vagy akár egy mobilkennelbe, és hagyd hogy azt megszokja Utána ismertesd meg magad vele, majd egyenként vidd be neki a többi állatot. Ha ez megvan, akkor kezd el kiengedni a lakás többi részébe, akár szobánként. Az, hogy ez mennyi időbe telik, csak a cicán múlik, lehet pár nap, de hónapok is.
ÖSSZEFOGLALÓ: Hogyan szoktasd be a mentett cicádat a lakásba?
Részletesen:
Mielőtt befogadod, Jól gondold át!
Ezeket semmiképpen se tedd meg egy új cicával!
Ezeket viszont mindenképpen alkalmazd a zöldfülűnél!
Segítség ahhoz, hogyan közelíts félős cicához
Az első napokra vonatkozó tanácsok
Miért kell az elbújási lehetőségeket megszüntetned?
Mitől érzi magát biztonságban nálad a cica?
10+1 tanács, hogyan viselkedj félős cicával!
"Kényszersimi", avagy hogyan szerettesd meg a cicáddal a simogatást?
Ismered a cicád?

Tudod, hogy mit szeret? Hol szeret lenni, mennyit van szem előtt? Vagy inkább elbújik, és biztonságos helyről szemléli az eseményeket? Ha igen, a szekrény tetejére megy fel vagy az ágy alá bújik? Ezeket fontos ismerned, hogy megtudd, mire van szüksége a macskádnak, mit szeret!
Barátságos kuckó vagy félelmetes rejtekhely?
Magabiztos vagy bizonytalan a cicád?
6 jele annak, hogy boldog a cicád
Időskori viselkedési változások cicáknál
Miből látod, ha boldogtalan a cicád?
Félős vagy magabiztos a cicád? - Teszt!
Miből látod, hogy hiányoztál a cicádnak?
Cicák összeszoktatása
A legtöbb kérdés ebben a témában érkezik. Van már otthon egy cica, befogadsz egy másikat, és a cicák nem lesznek rögtön barátok. Ismét csak arra kérlek, hogy gondolod bele magad az ő helyzetükbe, mondjuk most a már meglévő cicádéba. Képzeld el, hogy a párod hazaállít egy másik nővel/pasival (ez szabadon választható ízlés szerint), akivel meg kell osztoznod az ágyon, a kaján, a pasidon/csajodon, sőt, még a távirányítón is. Könnyen vennéd? Nem? Akkor ne csodálkozz, ha a cicád se örül neki rögtön. Persze olyan is előfordul, de főleg idősebb cicáknak ezt nem könnyű megemészteni. Itt is a legfontosabb a fokozatosság, valamint a kaja. Engedd össze őket etetéskor, és ha már egymás mellet, nyugodtan esznek, akkor jó úton jársz.
Először csináld vele végig a beszoktatást, és csak ha már biztonságban érzi magát a területén, utána jöhet a többi állat: Felkészülés
Új cica összeszoktatása a meglévővel
Miből látod, ha a cicáid kedvelik egymást?
Sok a konfliktus? Építs cicasztrádát!
Ha kutya is van

Kutyával kicsit másképpen kell összeszoktatni a cicát, ugyanis a kutya hallgat rád. Remélem legalább is :) Így itt azt kell neki megtanítanod, hogy a cica a falkában felette van (a kutya ugye falkában él, a macska viszont nem, ezért nem működik ez náluk), tehát a kutya nem eheti meg a macska kajáját, viszont a macska feküdhet az ő fekhelyére. Tiltással és jutalmazással a kutya megtanítható arra, hogy mit szabad, és mit nem.
A macskánál teljesen máshogyan kell eljárni, hasonlóan ahhoz, mintha egy cicához szoktatnád hozzá. És figyelembe kell venned a két állat eltérő kommunikációját is.
Kutya és macska - Barátok vagy ellenségek?
Miből tudod, ha a cicád és a kutyád barátok?
Pisis problémák
A második legtöbbet előforduló probléma, legalább is a kérdéseitek alapján, de egyben a legnehezebb feladat is. Az almon kívül vizelés - amennyiben nincs egészségügyi oka - mindig valamilyen stressz kifejező eszköze: a cica nem érzi magát biztonságban a területén. Az okok változatosak lehetnek: a másik macska nem fogadja el, egy családtag nem szereti, de akár egy, a kertbe bejáró idegen cica is. Itt sokszor nem is derül ki, mi a pontos ok, pedig az lenne a legfontosabb, ezért általában a cica önbizalmának megerősítését szoktam javasolni.
Szokásos okok az almon kívüli vizelésnek
Miért nem használja a cicád az alomtálcát?
Miért nem használja a cicád az alomtálcát? - 2. rész
Költözés
Amikor a cica területe változik meg egyik pillanatról a másikra, szintén adhat okot problémákra. Leginkább az idősebb, egész életében egy helyen élt cicákat viseli meg egy új ház vagy lakás, de fiatal cicákkal is gond lehet. Itt azt szoktam javasolni, hogy ugyanúgy járjon el a gazdi, mintha most fogadta volna be a cicát, és fokozatosan mutassa be neki az új területét. Így biztonságban fogja érezni magát az új helyen is, és sok későbbi kellemetlenségtől kíméled meg magad.
Elköltözöm! Hogyan mondjam el a cicámnak!
Hogyan szoktassam hozzá a cicámat a hordozóhoz?
A félelmetes hordozóról és az orvosi kezelések utáni teendőkről
Rombolás és támadás
Az sem éppen kellemes, ha a kedves kiscicánk szétszedi a kanapét, vagy a fiatal macskánk a kezünket/lábunkat szétkarmolva játszik velünk. Esetleg éjszaka nem tudunk aludni tőle, mert ő nem azt akar. Lakásban tartott cicánál ez sűrűn elő szokott fordulni, ezért erről is írok lent.
Éjszakai dorbézolás ellen:
Rombolás ellen:
Macskakaparás vs. bútorok 1. rész
Macskakaparás vs. bútorok 2. rész
Durva játék ellen:
Otthoni munka esetén:
Újra bemész dolgozni, a cica pedig otthon marad?
Milyen hatással volt a pandémia a cicáinkra?
Bosszantó szokások megoldása:
A konyhapult "macskátlanítása"
Kajabajok
Az evés és az etetés fontos dolgok, nem csak a testi egészség miatt, hanem a cicák mentális egészsége miatt sem mindegy, hogyan zajlik. Ezekben segítenek a lenti cikkek.
Úgy eszik a cicád, mint egy malac?
Ezek a szerintem legfontosabb tanácsok ahhoz, hogy kiegyensúlyozott, boldog életet élhess cicáddal vagy cicáiddal. Remélem, hogy tudtam neked segíteni. Ha kérdésed van továbbra is, akkor ahogy már írtam, kérdezz nyugodtan.
Ha tetszenek az írásaim, kérlek oszd meg, és lájkold a Facebook-oldalam, illetve jelentkezz a blog Facebook-csoportjába, ahol hasznos tippeket kaphatsz sok macskás témában!
Valamint kérlek, ha tetszett egy cikk, segített neked egy írásom, vagy én adtam neked tanácsot amivel sikerült jobban megérteni és "megszelídíteni" a cicádat, akkor támogasd a munkámat, legyél Te is rendszeres pártfogója az oldalnak! Kattints ide a részletekért: https://www.patreon.com/szac